mabelle-logo

Orrsövény műtét

Orrsövény műtétre akkor van szükség, amikor az egyébként a leggyakoribb felnőttkori orrlégzési akadálynak számító orrsövényferdülés panaszokat vált ki. Fontos tudni, hogy szinte nincs is olyan ember, akinek az orrsövénye teljesen középen helyezkedne el.

Nem mindegy viszont, hogy az orrsövényferdülés milyen mértékű. Ugyanis a rendellenesség nemcsak a nappali orrlégzést nehezítheti meg, hanem alvás közben akár komolyabb mértékű horkolást is kiválthat.

A műtéti beavatkozás előtt mindenképp javasolt az orrsövényferdülés kivizsgálása, illetve célzott kezelése. Klinikánkon a fül-orr-gégészeti szakmai kiválóságai működnek közre az orrsövény műtét kivitelezésében és a panaszok megszüntetésében.

Milyen élettani okai lehetnek az orrsövényferdülés kialakulásának?

Az orrsövényferdülés akkor alakulhat ki, amikor a test növekedése során eltérő mértékben fejlődik a belső orr orrnyílástól távolabb fekvő csontos, illetve az orrnyíláshoz közeli porcos része. Ennek következtében csontos és porcos rész találkozásánál különböző alakú és mértékű ferdülés alakulhat ki.

Sokan nem tudják, de a legtöbb embert érinti az orrsövényferdülés problémája, mindössze változó mértékben. Ezzel együtt bármely korábban elszenvedett orrsérülés következménye is állhat a rendellenesség hátterében.

Mikor célszerű orvoshoz fordulni az orrsövényferdüléssel?

Amennyiben a rendellenesség mértéke kisfokú, rendszerint panaszt sem vált ki. Jó eséllyel teljesen észrevétlen marad, gyakorlatilag nem is érzékeljük.

Merőben más a helyzet viszont akkor, amikor az orrsövényferdülés már akadályozza az orrlégzést. Sőt, akár orrdugulást is okozhat, elzárhatja az orrmelléküregek bejáratát. Emellett akár a náthára vagy a fejfájásra is hajlamosak lehetünk miatta.

Amennyiben a felsorolt tünetek állnak fenn, akkor célszerű lehetőleg minél előbb tapasztalt fül-orr-gégész szakorvoshoz fordulni.

Az orrsövényferdülés kezelésének javasolt módja

Ahhoz, hogy az orrsövényferdülés panaszait sikerüljön megszüntetni, mindenképp szükség van egy alapos kivizsgálásra. Ezt fül-orr-gégész szakorvosi vizsgálat keretei között végezzük. Ezáltal átfogó képet kaphatunk a szóba jöhető kezelési módokról.

Amennyiben az orrsövényferdülés mértéke komolyabb, az esetek többségében a műtéti beavatkozás kínálja a kézenfekvő megoldást. Ezzel kapcsolatban érdemes megfontolni fül-orr-gégészeti szakorvosunk javaslatát, számolva a kezelés prognosztizálható tartós eredményével.

Hogy történik az orrsövény műtét?

Az orrsövény műtétet jellemzően felnőtt korban szokás végezni. Amikor a csontos és porcos orrsövény jó eséllyel már teljesen kifejlődött. Illetve nem várható a további alak- és méretváltozás sem.

A beavatkozás történhet helyi érzéstelenítésben és altatásban is, bár inkább az utóbbi a javasolt eljárás. Az orrsövény műtét lényege a korábban az elferdült orrsövény eltávolítása, illetve a deformálódott porcos vagy csontos szakasz megfelelő helyzetbe igazítása.

Sikeres műtétet követően az orrlégzés helyreáll, az orrsövényferdülés által kiváltott tünetek pedig azonnal megszűnnek.

Mire lehet számítani az orrsövény műtét előtt és után?

A beavatkozás nem igényel komolyabb felkészülést. Az orvosunkkal előre egyeztetett időpontban kell kipihenten megjelenni.

Az orrsövény műtét napján előfordulhat enyhe vagy erősebb orrvérzés, véres köpet, véres hányás, köhögési inger, köhögés. Altatással végzett műtétet követően a fáradtság, illetve az aluszékonyság is gyakori jelenségnek számít.

Orrsövény műtét után 48 órán keresztül tamponviselésre lesz szükség. A tamponeltávolítás után 7-10 napig az orrban lévő váladék, az orrnyálkahártya duzzanat miatt orrdugulás előfordulhat. Előny viszont, hogy a fájdalom nem jellemző.

Fontos továbbá, hogy az orrsövény műtétet követő 2 hétben erősen javasolt a kímélő életmód, lehetőleg minél több pihenéssel.

Gyors megoldást kínálunk panaszaira. Kérjen időpontot még ma!