mabelle-logo

Orrkagyló kisebbítő műtét

Orrkagyló kisebbítő műtétre jellemzően akkor lehet szükség, amikor az alsó orrkagyló kóros megnagyobbodása akadályozza a szabad orrlégzést. Különösen javasolt a műtéti beavatkozás, ha a gyógyszeres kezelés nem vezet eredményre.

Az orrkagyló megkisebbítése egyaránt kivitelezhető rádiófrekvenciás eszköz segítségével, elektrokautert alkalmazva, vagy alternatív lehetőségként a csontos váz, illetve a nyálkahártya részleges műtéti eltávolításán keresztül.

Amennyiben egyszerű esetről van szó, az orrkagyló kisebbítő műtét egynapos sebészet keretei között is sikeresen megtörténhet.

Mi indokolhatja a rádiófrekvenciás orrkagyló kisebbítő műtét elvégzését?

Az egyik leggyakoribb indok a horkolás. Vagyis a felső légutak lazasága, valamint a szövetek rezonanciája miatt kialakuló hangjelenség. Bár egészségkárosodást nem okoz, a horkolás kellemetlen lehet a környezetünkben élők számára.

Pláne akkor, ha a légúti szűkület következtében úgynevezett alvási apnoe alakul ki. Ez azt jelenti, hogy alvás közben rövid időre, minimum 10 másodperc erejéig kimarad a légzés. Ez már komolyabb egészségi kockázatokat rejt magában.

Bár egy-egy légzéskimaradásos alkalom gyakorlatilag bárkinél előfordulhat, ha a jelenség sűrűbben előfordul, az már okot adhat a műtéti beavatkozásra. Egy alvásfüggő légzészavaros betegnél óránként akár ötnél is több minimum 10 másodpercig tartó légzéskimaradás léphet fel.

Ebből kifolyólag éjszakánként akár többszáz légzéskimaradás is elképzelhető. Ez már olyan mennyiség, amivel erősen javasolt orvoshoz fordulni.

A műtétet értelemszerűen fül-orr-gégészeti kivizsgálás előzi meg

Az első lépésként javasolt fül-orr-gégészeti vizsgálatnak ideális esetben részét képezi az orrüreg és az algarat endoszkópos kivizsgálása. Az életkor, a testalkat, a légzészavar súlyosságának foka és a szűkület helye kiemelt fontossággal bír akkor, amikor a szükséges beavatkozásról döntés születik.

Az orrkagyló kisebbítő műtét kiemelt célja

  • kiküszöbölni az alvásfüggő légzészavaros helyzeteket;
  • emelni a véroxigén telítettségét;
  • ezzel együtt pedig javítani az életminőséget és a közérzetet.

Az orrkagyló kisebbítő műtétre egyébként horkolás gátló ambuláns műtétként is szokás hivatkozni.

Milyen felkészülés javasolt a műtéti beavatkozás előtt?

A rádiófrekvenciás orrkagyló kisebbítő műtét sikerrel alkalmazható ambuláns ellátásban. Vagyis egynapos sebészetben alkalmazható eljárásnak számít. Ahogy fentebb is említettük, a műtét előtt mindig egy fül-orr-gégészeti vizit történik, műszeres áttekintéssel az esetleges szervi eltérések ellenőrzése végett.

Ezek között, ami előfordulhat:

  • megnagyobbodott belső orrkagyló;
  • szintén megnagyobbodott garat vagy orrmandula;
  • vaskos és laza, egyúttal megnagyobbodott lágyszájpad;
  • orrsövényferdülés;
  • valamint orrpolip.

Amennyiben egyes betegségek fennállnak, akkor az orrkagyló kisebbítő műtétet megelőzően szűkséges lehet még az EKG, a vérkép, illetve a véralvadás vizsgálata.

Ha bármilyen szívpanasz fennáll, akkor kardiológiai vizsgálat is kelleni fog. Fontos, hogy a beavatkozást megelőző 10 napon belül nem javasolt az aszpirin, az ibuprofen tartalmú gyógyszerek, valamint a tartósan használt véralvadásgátlók szedése. Ezek ugyanis negatívan befolyásolhatják a véralvadást.

A rádiófrekvenciás orrkagyló kisebbítő műtét részletei és utóhatása

Az ambulánsan kivitelezhető korszerű műtéti beavatkozás helyi érzéstelenítésben történik. A megnagyobbodott alsó orrkagylók kisebbítését célozva, nagymértékben javítva a szabad orrlégzést.

A beavatkozás mintegy 15 percet vesz igénybe és legfeljebb apró kellemetlenséggel jár csak. A beavatkozást követő 3-5 nap ideje alatt átmeneti jelleggel lehet számítani orrdugulás kialakulására.

Néhány eset, amikor nem javasolt a rádiófrekvenciás orrkagyló kisebbítő műtét:

  • terhesség esetén
  • heveny hurutos, lázas betegségben
  • szezonális allergiában kifejezett tünetek esetén
  • pacemaker viselőnél
  • megnyúlt vérzési-alvadási idő mellett
Gyors megoldást kínálunk panaszaira. Kérjen időpontot még ma!