mabelle-logo

Pajzsmirigy műtét

A pajzsmirigy műtét célja a pajzsmirigy rendellenességeinek eredményes kezelése. Ilyen rendellenesség lehet a pajzsmirigyen megjelenő csomó vagy duzzanat. De a pajzsmirigy jóindulatú megnagyobbodása, illetve a daganatos megbetegedés szintén indokolhatja a műtéti beavatkozást.

Megoldást kínálhat a pajzsmirigy műtét abban az esetben is, ha a túlműködő pajzsmirigy túlságosan sok hormont termel. Kiváltképp ajánlott a műtéti beavatkozás, amennyiben a pajzsmirigygyógyszerekkel vagy radioaktív jódterápiával történő kezelés nem vezet eredményre.

A pajzsmirigy műtét lehetséges típusai

A rendellenesség típusához és előrehaladottságához mérten többféle műtéti beavatkozás kínálhat kézenfekvő megoldást. A szóba jöhető beavatkozások közötti döntést természetesen mindig szakorvossal folytatott konzultáció előzi meg.

A pajzsmirigy műtétek lehetséges típusai és azok lényege:

  • Részleges pajzsmirigy eltávolítás

Akkor lehet indokolt, ha egy csomó, gyulladás vagy duzzanat kizárólag a pajzsmirigy egyik felét érinti. Így a beavatkozás csak az egyik lebeny eltávolítására irányul.  Ennek köszönhetően a fennmaradt rész akár az összes funkcióját megőrizheti.

  • Csaknem a teljes pajzsmirigy eltávolítása

A műtét keretei között majdhogynem a teljes a pajzsmirigy eltávolításra kerül. Ugyanakkor egy kis mennyiségű pajzsmirigyszövet visszamarad, megőrizve a pajzsmirigy egyes funkcióit. Bár a beavatkozást követően fennáll a pajzsmirigy-alulműködés kialakulásának esélye, viszont ez napi szintű hormonpótlással könnyen orvosolható.

  • Teljes pajzsmirigy eltávolítás

A műtét során a pajzsmirigy mellett a pajzsmirigyszövet is eltávolításra kerül. Akkor van rá szükség, amikor a csomók, a duzzanat vagy a gyulladás kihat a pajzsmirigy egészére kihat, illetve rákos megbetegedés merül fel.

Miután a teljes pajzsmirigy eltávolításra kerül, mindenképp napi pajzsmirigyhormon-kezelésre lesz szükség. Csakis így váltható ki a pajzsmirigy természetes működése.

Hogy történik maga a műtéti beavatkozás?

A pajzsmirigy műtét jellemzően érzéstelenítés mellett történik. A sebész precíz vágást ejt a pajzsmirigy felett, majd a műtét jellegének megfelelően óvatosan eltávolítja a mirigy egy részét, vagy az egészét.

Időtartamát tekintve a pajzsmirigy kettő, vagy akár több órát is igénybe vehet. Azért, mert az eljárás komplex, odafigyelést igénylő művelet. Hiszen a pajzsmirigy kis méretű, emellett idegek és mirigyek veszik körül.

Milyen előnyei és kockázatai lehetnek a pajzsmirigy műtétnek?

A legfontosabb előny, hogy a pajzsmirigy műtéttel hatékonyan enyhíthetők a fentebb részletezett tünetek. Emellett megelőzhető egyes súlyosabb betegségeknek a kialakulása, amelyeket a pajzsmirigy rendellenes működése válthat ki.

Szintén előny, hogy a pajzsmirigy műtétet alacsony szövődményarány jellemzi. Ezzel együtt bármely más műtéthez hasonlóan fennállhat annak a kockázata, hogy a beteg nem megfelelően reagál az altatószerre. Kockázat lehet még a fertőzés, a vérzés, a gyengébb hang, illetve a pajzsmirigy-alulműködés.

Hogyan érdemes készülni a pajzsmirigy műtétre?

Mivel a pajzsmirigyműködés megfelelő szabályozása kulcsfontosságú tényező a sikeres beavatkozáshoz, ennek megfelelően célszerű endokrinológusunkkal konzultálni. Azért, hogy endokrinológus szakorvosunk segítsen beállítani az ideális pajzsmirigyszintet.

Lényeges továbbá, hogy a pajzsmirigy műtét előtt éjfél után már ne együnk vagy igyunk lehetőleg semmit.

Mire lehet számítani a beavatkozást követően?

A pajzsmirigy műtét után egy nappal eltávolításra kerül az úgynevezett drain a nyakból. Emellett új vérteszt is készül a kalciumszint ellenőrzése végett.

Jó esélye van annak is, hogy a műtétet követően napi pajzsmirigyhormon pótlásra lesz szükség. Azért, hogy biztosított legyen a természetes funkció kiváltása, illetve a szervezet megfelelő működése. A hormonszint egyensúlyba hozásához további vérvizsgálat is indokolt lehet.

A pajzsmirigy műtét utáni kontrollvizsgálatok fontossága

A pajzsmirigy műtét utáni időszakban erősen ajánlott rendszeres ellenőrzéseken részt venni. Ezek célja felülvizsgálni, hogy az anyagcsere megfelelően működik. A kontrollvizsgálatok másik fő célja a megfelelő gyógyszeradagolás ellenőrzése.

Gyors megoldást kínálunk panaszaira. Kérjen időpontot még ma!