mabelle-logo

Orrmelléküreg műtét (FESS műtét)

Az orrmelléküreg műtét az orrmelléküreg krónikus gyulladásának hatékony kezelésére kínál megoldást. Főként olyan esetekben, amikor a gyógyszeres kezelés nem hozza meg a kívánt eredményt.

A FESS műtét célja helyreállítani az orrlégzést, illetve felszabadítani és kitisztítani a melléküregeket. Ezáltal nemcsak enyhítve, hanem hosszú távon is megszüntetve a kellemetlen tüneteket.

Az alábbiakban összefoglaltuk mindazt, amit az orrmelléküreg műtétről tudni érdemes.

Mi okozhatja az orrmelléküregek gyulladását?

A homlok mögött és az orr két oldalán található, levegővel telt homloküreget (sinus frontalis) és arcüreget (sinus maxillaris) belülről nyálkahártya béleli. Azért, hogy nyálkát termelve gondoskodjon a belélegzett levegőt tisztításáról és felmelegítéséről, mielőtt az a légút alsóbb részeibe jut.

A probléma akkor jelentkezik, amikor az üregek és az orr közötti átjáró beszűkül, vagy akár el is záródik. Ennek következtében a termelődő nyálka nem tud megfelelően ürülni. Emiatt alakulhat ki az orrmelléküreg-gyulladás (szinuszitisz).

Az orrmelléküregek gyulladása gyakran jár együtt fájdalommal. Az arcban és a homlokban érzett nyomás, az orrdugulás, az elszíneződött orrváladék, illetve az erőteljes orrfolyás szintén a gyakori tünetek közé sorolható.

Szélsőséges esetekben váladékcsorgás is jelentkezhet a torokban, akár szaglászavarral, lázzal, levertséggel kiegészülve.

Bár gyógyszeres kezeléssel általában enyhíthetők a tünetek, bizonyos anatómiai eltérések (pl. orrsövényferdülés) a rendellenesség gyakori visszatérését is kiválthatják.

Mikor célszerű az endoszkópos orrmelléküreg műtét mellett dönteni?

  • Amennyiben az orrmelléküreg gyulladása krónikussá válik (akár 12 hétig is tart a gyógyulás), illetve rendszeresen visszatér.
  • Amennyiben orrpolipok vagy egyéb jóindulatú daganatok hátráltatják a gyógyszeres kezelést.
  • Amennyiben orrsövényferdülés vagy csontkinövések nehezítik a tünetek megszüntetését.
  • Amennyiben a könnycsatorna elzáródása okoz problémát.

Az orrmelléküreg műtét korszerű metódusa

Az orr- és az orrmelléküregek sebészeti kezelésének kézenfekvő metódusát az endoszkópos műtétek jelentik. A beavatkozások egy részét mikroszkopikus úton kivitelezve, minimálisra csökkentve a szöveti károsodást.

Az eljárás lényege, hogy a sebészi beavatkozás mellett egy apró kamerával ellátott orrendoszkóp segítségével láthatóvá tegyük az arcüregi nyílásokat. Gondoskodunk az orr és az orrmelléküreg anatómiai szerkezetének és egészséges funkcióinak megőrzéséről, miközben megnagyobbítjuk az orrüreg és az arcüreg közötti természetes nyílásokat.

Szükség szerint eltávolítjuk az orrpolipokat, miközben helyreállítjuk az orr és az arcüregek természetes funkcióit. A műtét hatására biztosított lesz az arcüregek szellőzése.

Az endoszkópos orrmelléküreg műtét előkészületei és menete

Az orrmelléküreg műtét elsődleges célja a légáteresztést gátló akadály eltávolítása. Endoszkópos eszközzel mindez az orrjáraton keresztül, vágás nélkül kivitelezhető.

A műtétet megelőzően mindenképp szükség van egy fül-orr-gégészeti vizsgálatra. Speciális képalkotó vizsgálattal (orrmelléküreg-CT), allergiavizsgálattal, fogászati góckutatással. Érdemes továbbá tüdőgyógyásszal (pulmonológussal) is konzultálni, továbbá gasztroenterológiai vizsgálatot is beiktatni a reflux kizárásának érdekében.

A műtétet megelőző 2 hétben, valamint az utána következő 4 hét ideje alatt szigorúan tilos dohányozni. Hasonlóképp el kell hagyni a véralvadásgátló hatású szerek szervezetbe juttatását, mivel a dohányzás mellett azok is hátráltatják a gyógyulást.

Az endoszkópos orrmelléküreg műtét helyi érzéstelenítésben vagy altatásban történik. Az időtartama jellemzően 30-90 perc között van. A műtét első lépése az orrüreg és a melléküregek állapotának felmérése az endoszkópos eszköz segítségével.

Majd a műtétet végző szakorvos elvégzi a szükséges beavatkozásokat, javítva ezáltal a melléküregek és az orrüreg közötti átjárást. Amennyiben arra van szükség, műtéti úton az orrsövényproblémák is orvosolhatók.

Lehetnek-e szövődményei az endoszkópos orrmelléküreg műtétnek?

Ahogy egyetlen műtét esetében, úgy orrmelléküreg műtétnél sem lehet kizárni a szövődmények előfordulását. Ugyanakkor meglehetősen ritka, hogy

  • bizonyos fokú vérzés,
  • még ritkább esetekben agyi folyadék szivárgása,
  • illetve a szemüreg vagy a látóideg sérülése okozzon problémát.

Pontosan azért bevett gyakorlat a műtét utáni folyamatos kontroll, hogy ne legyen szükség újabb műtétre a nemkívánatos elváltozások miatt.

Hogy történik az endoszkópos orrmelléküreg műtét utáni utókezelés?

A műtétet követő néhány napban az érintett terület fájdalmas, duzzadt lehet. Amennyiben a műtét során tampont helyeztek az orrba, az eltávolítása szintén okozhat kellemetlenséget.

Az orrmelléküreg műtét utáni utólagos kontroll keretei között a szakorvos ellenőrzi a gyógyulást. Indokolt esetben eltávolítja a keletkezett hegszövetet, illetve leszívja a kóros váladékot. A műtétet követően bevált gyakorlat az orrcseppek és szteroidtartalmú orrspray-k használata.

A beavatkozás utáni néhány nap során normális a kis mennyiségű vérzés. Egy-kélt hétig lehet még számítani fáradtságra is, az esetleges fájdalomérzet pedig fájdalomcsillapítókkal enyhíthető.

A műtét utáni napokban kerülni kell az orrfújást, valamint a fizikai megterhelést jelentő tevékenységet is. Nehezet emelni nem szabad, sportolni is csak visszafogottan, emellett pedig egy-két hétig számítani lehet a munkából való kiesésre is.

Gyors megoldást kínálunk panaszaira. Kérjen időpontot még ma!